Zimní a letní nastavení oken: každoroční fáma o plastových oknech
Každý rok se s příchodem zimy i léta objevují „odborné“ články a internetové diskuse tvrdící, že by se měl změnit přítlak plastových oken. Toto tzv. zimní a letní nastavení oken má údajně zajistit lepší těsnění v zimě a lepší cirkulaci vzduchu v létě. Jak je to ale ve skutečnosti?
Realita zimního a letního nastavení oken
Mnoho internetových článků tvrdí, že okna v letním režimu těsní méně, aby se zlepšila cirkulace vzduchu, a v zimním režimu těsní více, aby se udrželo teplo uvnitř. Návody často doporučují jednoduchou změnu nastavení křídla otočením excentrického přítlaku pomocí různých nářadí. Autoři těchto článků a videí slibují úsporu energie a zamezení orosení oken, vzniku vlhkosti a plísní. V Oknotech Morava s.r.o. však věříme, že tyto návody a postupy představují nejrychlejší způsob jak zničit, nebo nevratně poškodit těsnění, kování a často i celá okna.
Fakta o nastavení přítlaku pro zimní a letní provoz plastových oken
V první řadě, plastová okna nemají žádný přepínač, který by měnil režim z letního na zimní a naopak. Excentricky laděné přítlačné mechanismy jsou v oknech proto, aby bylo možné nastavit optimální těsnění po celém obvodu okenního křídla po celý rok, po celou dobu užívání. Zimní a letní nastavení oken prostě neexistuje. Pjďme si říct jak to tedy je:
Fáma:
Nastavení zimního provozu mi ušetří náklady na vytápění, ale v létě potřebuji letní nastavení, aby okna profukovala a dýchala.
Fakt č. 1:
Plastová okna musí těsnit vždy. Jak v létě, tak v zimě. Okna nepotřebují dýchat a rozhodně není žádoucí, aby profukovala. Při nízkým klimatických teplotách v zimě potřebujeme správně utěsněná okna a dveře, aby nepronikal studený vzduch do obydlí. Při vysokých klimatických teplotách v létě je rovněž nežádoucí, aby tento prohřátý vzduch pronikal do obydlí. Své by o tom mohli vyprávět majitelé rekuperací a klimatizací.
Fakt č. 2:
Pokud bychom přistoupili na tezi o zimním a letním nastavení oken, proč by někdo vymýšlel a do oken aplikoval mikro ventilaci? Řádně zatěsněné okno v kombinaci s mikro ventilací je v přeneseném slova smyslu zimní a letní provoz. O správném užívání mikro ventilace si napíšeme v jednom z dalších článků.
Fakt č. 3:
Pokud seřizujeme plastové okno na zimní a letní provoz, protože v létě chceme, aby proudil vzduch dovnitř a ven, máme zaděláno na další problémy. Po 4 – 6 měsíčním stlačení gumového těsnění, mezi rámem a křídlem na maximum pomocí přítlaků, dochází k degradaci těsnění. Dlouhodobě stlačená pryž (a je v celku jedno jestli se jedná o EPDM, nebo TPE) se tomuto stlačení přizpůsobí. Po uvolnění a povolení přítlaků na letní provoz se tato pryž už nikdy nevrátí do původního stavu. Jelikož má tendenci nabrat svůj původní objem vytváří se mikro prasklinky. Nevratně stlačenou a degradovanou pryž můžeme vidět na štulpovém ukončení křídla, kde je téměř vždy těsnění stlačené a tvrdé.
Fakt č. 4:
Povolením přítlaků na tzv. letní provoz okno netěsní. Vytváří se mikro spáry, mezi křídlem a rámem okna, kde se systematicky proniká vzduch. Znakem takového pronikání vzduchu je obvykle prachová stopa jak na křídle tak na samotném těsnění. Prach a nečistoty z ovzduší pronikají dovnitř kování na ovládací mechanizmy, ale především se usazují na těsnění, které vlivem tvorby mikro prasklin v kombinaci s nečistotami, vytváří potřebný koktejl k definitivní degradaci těsnění.
Dopady nesprávného nastavení přítlaku
Časté změny přítlaku mohou trvale a nevratně poškodit vaše okna. Neustálé pře-nastavování může vést k opotřebení a následnému poškození oken. Tyto potom potřebují opravu kování, nebo výměnu těsnění. Ve snaze ušetřit si tak můžete okna nenávratně poškodit. Navíc nesprávně nastavený přítlak může vést k problémům s otevíráním a zavíráním oken, což může způsobit další nepříjemnosti v podobě poškození obvodového kování.
K čemu jsou tedy přítlačné mechanismy – přítlaky
Výrobci nastavují přítlačné mechanismy do polohy vyhovující přítlaku křídla k rámu, přičemž zachovávají komfort ovládání. Při jakémkoliv zásahu do konstrukce okna se přítlačné prvky seřizují. Obvykle je potřeba trochu více přitlačit křídlo při pozvolné degradaci těsnění, kdy výměna těsnění ještě není nutná. Přítlačné prvky se nacházejí po obvodu celého křídla, což umožňuje variabilní seřízení. Toto seřízení vyrovnává mírné nerovnosti, které vznikají prohnutím plastových profilů, špatným zasklením, vymezením skla nebo dlouhodobým neseřízením oken a dveří. Dlouhodobě neseřízená okna vykazují různé odchylky a nestandardní opotřebení rámových protikusů. Přítlaky pomáhají komplexně vyladit okno nebo dveře, aby plnily svou funkci.
Skutečné řešení pro vaše plastová okna
Pokud vaše okna netěsní správně, obraťte se na nás. Naše společnost se specializuje na servis a seřízení oken. Naši profesionální technici provádějí důkladnou kontrolu a seřízení oken, aby správně těsnila a fungovala po celý rok. Kromě toho doporučují další opatření, která zlepšují energetickou účinnost vašeho domova a snižují náklady na vytápění.
Prevence a údržba
Pravidelná údržba a kontrola oken může zabránit problémům spojeným s těsněním a funkčností oken. Doporučuje se alespoň jednou ročně provést kontrolu těsnění a seřízení oken, aby byla zajištěna jejich optimální funkčnost. Pokud zaznamenáte jakékoli problémy s těsněním, je lepší je řešit co nejdříve, než se stanou závažnějšími.
Zimní a letní nastavení oken – Závěr
Plastová okna nemají žádný zimní nebo letní režim, jak to tvrdí některé články. Není potřeba před každým létem nebo zimou měnit přítlak. Správné nastavení přítlaku je univerzální pro celý rok a zajistí správné těsnění a funkčnost oken. Máte-li pochybnosti o těsnění svých oken, obraťte se na profesionály, kteří zajistí správné seřízení a údržbu. Tak zajistíte, že vaše okna budou těsnit správně a vydrží vám dlouhá léta bez problémů.