Kdy je nutné měnit těsnění Oknotech.cz

Kdy je nutné měnit těsnění

Kdy je nutné měnit těsnění, abychom zachovali okna v dobré kondici a zabránili nežádoucímu úniku tepla. V případě, že zavřeným oknem znatelně profukuje, pohybuje se záclona, nebo závěs, máme problém. Zaznamenat můžeme také jemné pískání proudícího vzduchu v netěsných místech. Příčin tohoto nežádoucího stavu může být několik. V první fázi bychom si určitě měli pozvat odborníka, který by měl po prohlídce oken příčinu jasně definovat.

Prohlídka oken odborníkem by měla vyloučit především:

  • zjevné vady na kování, které nemusí fungovat jak má. Často je nefunkční část, nebo více částí kování, které nezajíždí za rámové protikusy a zavřené křídlo tak není k rámu správně zafixované. Kování je tedy vadné a může způsobit netěsnost oken, bez ohledu na kvalitu těsnění.
  • zjevně chybějící, nebo poškozené rámové protikusy do kterých se okenní, nebo dveřní křídlo při zavření fixuje. Nezřídka se stává, že rámové protikusy nechybí a nejsou ani poškozené, ale jsou jinde než by měly být, aby správně při zavření fixovaly křídlo. Pokud není správně zafixované křídlo v rámu, okno netěsní, bez ohledu na kvalitu těsnění.
  • zjevná absence údržby oken a dveří v minulosti, která nejsou dlouhodobě seřízena a jsou tak markantně svěšená, nebo znatelně vychýlená ve všech směrech. Jasným signálem jsou silně drhnoucí okna o rámové protikusy, případně o rám okna, nemožnost dotočit kliku při zavírání, do svislé polohy, samovolné otevírání ventilace při otevření okenního, nebo dveřního křídla. Není výjimkou, že okna, nebo dveře už nelze otevřít, nebo zavřít. Nejsou-li kvalitně seřízená okna a dveře, nemusí správně těsnit, bez ohledu na kvalitu těsnění.
  • poškozené konstrukce okna, nebo dveří v podobě ulomených, nebo jinak narušených plastových částí, popřípadě rozbitá výplň (obvykle sklo) ani není potřeba podrobněji popisovat
  • posledním bodem, který stojí za zmínku je nekvalitně provedená připojovací spára otvorových výplní. Může se tedy stát, že nám nefouká okny, ale kolem oken ve styku se špaletou, nebo ve styku s osazeným parapetem. Tepelné mosty vznikají především nekvalitním provedením montáže oken, případně degradací PUR pěny. I tyto úniky tepla a profukování se dají vyřešit, nemají však s kvalitou těsnění nic společného. Problematika nekvalitní montáže oken zde

Kdy je nutné měnit těsnění?

Těsnění měníme vždy v těchto případech:

  • těsnění máme viditelně poškozené, nebo v některé části okna zcela chybí
  • těsnění je tuhé a při zmáčknutí se nevrací zpět do původního tvaru, při zavírání okna slyšíme dutý plastový zvuk
  • těsnění nedrží svůj tvar a má tendenci se loupat, nebo drolit, případně se lepí na protilehlou konstrukci
  • těsnění vypadá v pořádku, avšak přítlačné mechanismy jsou na maximu a přesto nám přes okno profukuje

Výměnu těsnění nechte na odborníkovi

Výměna těsnění se nám může na první pohled zdát jednoduchá. Pokud se omezíme pouze na vytažení starého těsnění z drážky a následně vtlačení nového těsnění do drážky. I tento jednoduchý úkon má však svá pravidla. První překážkou je obvykle správná identifikace těsnění. Následují specifika lepeného těsnění, svařených částí v rozích rámů i křídel a v neposlední řadě řešení detailů v místech ložiska (pantu). Jak poznat odborníka a jak by měla probíhat výměna těsnění si povíme v jednom z dalších příspěvků.

Bezplatná prohlídka oken, servis a opravy:

OBJEDNEJTE SI BEZPLATNOU KONTROLU OKEN A DVEŘÍ JEŠTĚ DNES >>>

OKNOTECH MORAVA s.r.o.

ZAVOLEJTE NÁM: +420 608 025 949